AKPM Türkiye Raportörü Schennach, yarın Kavala ve ailesi ile görüşecek

AKPM Türkiye Raportörü Schennach, Komisyon Sekreteri Agnieszka Szklanna ile dört gün sürecek Türkiye ziyaretine dün Ankara’dan başladı. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Schennach, AKPM Türk Delegasyonu ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Derya Yanık ile bir araya geldi. Schennach ardından AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler ve CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın ile görüştü. Schennach, DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli ve Meclis İdare Amiri Salihe Aydeniz ile yaptığı görüşmenin ardından MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ile bir araya geldi. Schennach, Ankara’daki ilk gününü İYİ Parti Grup Başkanvekili Turhan Çömez ve Saadet Partisi Grup Başkanvekili Selçuk Özdağ ile görüşerek tamamladı.

AKPM Türkiye Raportörü Scehannach’ın bugün Adalet Bakan Yardımcısı Hurşit Yılmaz ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüşmesi bekleniyor. Schennach’ın ayrıca Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Basri Bağcı, Yargıtay Başkanvekili Ahmet Ömeroğlu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Muhsin Şentürk ile bir araya gelmesi planlanıyor.

NAZMİ GÜR VE MURAT ARSLAN GÖRÜŞECEK

Ankara’daki Büyükelçileri ile bir çalışma yemeğinde bir araya gelecek olan Raportör, Sincan F-Tipi Cezaevi’ndeki Nazmi Gür ve T-Tipi Cezaevi’ndeki Murat Arslan ile görüşmesi planlanıyor.

Temaslarına yarın İstanbul’da devam edecek olan Schennach’ın, Gezi Parkı davasında hüküm giyen ve altı buçuk yıldır cezaevinde olan Kavala ve eski Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Bekir Kaya ile görüşmesi bekleniyor. Kavala ailesiyle de bir araya gelecek olan Schennach, 14 Haziran’da ise İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bir görüşme gerçekleştirecek.

GÖKHAN GÜNAYDIN: TÜRKİYE’NİN AVRUPA KONSEYİ’NDEN DIŞLANMASI SON DERECEK YANLIŞ

AZERBAYCAN ÖRNEĞİ

AKPM’nin Azerbaycan ulusal heyetinin yetki belgelerinin onaylanmamasına yönelik kararını hatırlatan Günaydın, “Türkiye’ye yönelik böyle bir karar alamazlar. Çünkü bunun sebebi CHP’dir. CHP’nin 31 Mart seçimlerinden başarıyla çıkması, Türkiye’de gerçek bir muhalefetin olduğunu ve iktidarın seçimlerle değişeceğine yönelik önemli bir işaret idi. Azerbaycan’a benzer bir yaptırıma gidilmeyeceğini, gidilmemesi gerektiğini ifade ettik. CHP olarak böyle olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nden dışlanması, çağdaş dünyadan dışlanmasıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir